Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

[Projekt Partnera KSOW] Audycja telewizyjna "Sielskie życie"

10.12.2020

Tytuł operacji: Realizacja audycji telewizyjnej „Sielskie życie” w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.


Cel: Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Efekty realizacji operacji: Program prezentować będzie podpowiedzi dotyczące aktywizacji społeczności wiejskiej, nagłośniać efekty takich działań, instruować jak je podejmować, z jakich narzędzi korzystać i jakie wsparcie można uzyskać dla realizacji celów stawianych przez mieszkańców.

Odcinek 1: Środa Śląska

W pierwszym odcinku rozmawiamy z Mieczysławem Gorzką, autorem poczytnych kryminałów, których akcja dzieje się w Środzie Śląskiej i pobliskim Szczepanowie, odwiedzamy Skarb Średzki, rozmawiamy z lokalnymi artystami, odwiedzamy CeKA, czyli Centrum Kultury Alternatywnej zbudowanej, żeby ludzie ze Środy i okolicznych wsi mogli korzystać z zajęć dodatkowych.

Link do odcinka

Odcinek 2: Czernica

W drugim odcinku wybieramy się do najbardziej usportowionej gminy na Dolnym Śląsku. W Czernicy osiadło wielu olimpijczyków. Dlaczego wybrali to miejsce i czy ich aktywność wpłynęła na charakter okolicy? Na to pytanie odpowiadamy tym razem.
Link do odcinka.

Odcinek 3: Kowary, Przesieka

Ogród japoński w Przesiece oraz Muzeum Sentymentów w Kowarach to cel wyprawy w Karkonosze. Zagłębiamy się w klimat zen oraz atmosferę PRL. Udowadniamy, że w małych miejscowościach realizowane są bardzo śmiałe plany.
Link do odcinka.

Odcinek 4: Jemielno

W tym odcinku odwiedzamy gminę Jemielno, w której prezentujemy plan nasadzeń łąk kwietnych i drzew miododajnych, pszczelarza i jego pasiekę oraz artystów lokalnych.
Link do odcinka

Odcinek 5: Dolnośląski dom

Szachulcowa chatka lub pałac do remontu – dolnośląska wieś jest mekką dla poszukiwaczy budowli z historią. Czy mogą stać się prawdziwym domem? Ile trudu trzeba włożyć w stworzenie prywatnej oazy? Czym życie w małej miejscowości przewyższa to w dużym mieście? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym odcinku „Sielskiego życia”.
Link do odcinka

Odcinek 6:Dolina Baryczy

Produkt polski  – ten symbol oznacza żywność wytworzoną w kraju. Jak symbol polskiej flagi wpływa na popularność produktów, siłę gospodarki, powodzenie rolników? Czy mogą się z nim równać  oznaczenia wiejskich specjałów z Dolnego Śląska? Zaglądamy do rodzinnych gospodarstw w Dolinie Baryczy, gdzie sielskość jest atutem.

Link do odcinka

Odcinek 7: Nie ma wsi bez zwierząt

Trudno wyobrazić sobie typowe gospodarstwo bez zwierząt. Udowadniamy, że w dolnośląskiej wsi świetnie czują się zwierzęta nietypowe: szkockie kudłate krowy, konie dla kowboja czy szopy pracze wiecznie zajęte myciem tego i owego. Wędrujemy do gospodarstw, gdzie dobrostan zwierząt jest najważniejszy, a powrót do natury – priorytetowy. I do dawnej atmosfery polskiej wsi: spania na sianie, wytwarzania smakołyków czy dojenia krowy.

Link do odcinka

Odcinek 8: Niech żyją prace ręczne
Dlaczego sztuka i rękodzieło tak dynamicznie rozwija się w małych miejscowościach? Wszystko dlatego że ich mieszkańcy raczej nie stoją w korkach, mają daleko do galerii handlowych i nie spędzają pół dnia w komunikacji miejskiej. Więcej czasu dla siebie to więcej pasji. Tym razem odwiedzamy malarkę, która być może otworzy kiedyś we własnym sadzie galerię pod chmurką. Zaglądamy do kuźni kowala z osiedla domków jednorodzinnych. Ozdobny sznurek, który uwodzi kobiety i zamienia się w damską galanterię też będzie u nas. Czy o lokalnych artystów ktoś dba, czy komuś na nich zależy? A może samodzielnie potrafią zadbać o swoje interesy?
Link do odcinka

Odcinek 9: Radwanice
By dotrzeć do Radwanic trzeba kierować się na północ Dolnego Śląska, w stronę Zagłębia Miedziowego. Po co? By odkrywać Małe Bieszczady, sanktuarium, pałace, winnicę – wszystkie spięte szlakiem rowerowym idealnym dla mniej wprawionych turystów. Tutaj obowiązuje cisza, spokój i kontemplacja. Bo gmina Radwanice chce oczarować turystów poszukujących prawdziwie sielskiego życia.

Link do odcinka

Odcinek 10:Jaroszówka

Klub jeździecki czy warsztaty artystyczne? Co wybrać, by utrzymać się na wsi? W Jaroszówce niedaleko Chojnowa, swoich amatorów mają zarówno zajęcia wymagające systematyczności i ciężkiej pracy, ale też takie, które dają więcej swobody i pozwalają oderwać się od wielkomiejskiego rygoru. Którą drogą pójść, co dla nas lepsze? O swojej drodze na wieś opowiadają Artur Społowicz, wielokrotny medalista w WKKW oraz Mateusz Miłkowski, absolwent SGH i były biznesmen.

Link do odcinka.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009