Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

[Relacja] Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich w Żeliszowie

18.08.2016

Koło Gospodyń Wiejskich to najstarsza organizacja kobieca, której rodowód sięga 1877 roku. Właśnie wtedy Filipina Płaskowicka założyła we wsi Janowice pierwszą tego typu grupę.  W niedzielę 14 sierpnia na terenie boiska sportowego w Żeliszowie odbyła się czwarta i jednocześnie ostatnia impreza z okazji Obchodów 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich.

Organizatorami obchodów 150-lecia KGW byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Gminy w Bolesławcu.

Gości powitał prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze Ryszard Kucharski,  prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy Radosław Zysnarski, Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin oraz dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. Historię Kół Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku przybliżyła Katarzyna Dziewięcka z Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy.

Podczas imprezy 24 Koła zrzeszone w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze i Legnicy prezentowały dorobek kulturowy dolnośląskiej wsi, regionalne obyczaje, obrzędy, sztukę ludową i tradycje kulinarne. Na siedemnastu stoiskach nie mogło zabraknąć regionalnych potraw, tradycyjnych produktów czy wyrobów rękodzielniczych.

Panie chętnie prezentowały prowadzone przez Koła kroniki, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Zadbano również o oprawę muzyczną i element rozrywkowy. W dwóch konkursach, folklorystycznym i artystycznym, dziewięć Kół prezentowało ludowe piosenki oraz humorystyczne scenki rodzajowe, ukazujące życie na wsi z przymrużeniem oka. Równie zabawnym elementem okazał się konkurs sprawnościowy, w którym panie wykazały się nie lada zręcznością, celnym okiem i refleksem. Podczas imprezy nie mogło również zabraknąć konkursu kulinarnego, do którego aż dwadzieścia cztery Koła zgłosiły Letnie ciasto z owocami.

W konkursie kulinarnym Letnie ciasto z owocami, jurorzy oceniali tradycyjny przepis i sposób wykonania, walory smakowe, a także walory estetyczne, jak dekoracja, kształt, prezentacja wizualna.

 • I miejsce – KGW Wykroty
 • II miejsce – KGW Żeliszów
 • III miejsce – KGW Rybnica

W Konkursie sprawnościowym Sztafeta dawnych zabaw, czyli toczenie koła ‒ rawki od roweru, przenoszenie jajka na łyżce oraz rzut ziemniakiem do kosza, najszybsze były Panie z kół:

 • I miejsce – KGW w Wykroty
 • II miejsce – KGW w Tomaszów Bolesławiecki
 • III miejsce – KGW Działoszyn

W konkursie Folklorystycznym dla KGW oceniano występy 6 zespołów działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich ‒ m.in. wartość artystyczną i oryginalność występu najwyżej oceniono:

 • I miejsce – zespół Podgórzanie, KGW Mroczkowice - Kamień
 • II miejsce – zespół Kwisowianie, KGW Giebułtów
 • III miejsce – zespół Żeliszowianki, KGW Żeliszów

W konkursie Prezentacji twórczości artystycznych KGW najlepsze w rozwijaniu i doskonaleniu twórczości artystycznej okazały się:

 • I miejsce – KGW Działoszyn
 • II miejsce – KGW Iwiny
 • III miejsce – KGW Podgórki

W plebiscycie na najciekawszą aranżację stoiska KGW przyznano dwie równorzędne nagrody:

 • KGW w Mysłakowicach
 • i KGW Iwiny

Prezes i Wiceprezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin i Marek Świątek wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Kółek Rolniczych” oraz „Order serca matkom wsi”. Z okazji Obchodów 150-lecia KGW, prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy Radosław Zysnarski wręczył 55 pamiątkowych statuetek.

Po zakończeniu występów konkursowych, dla wszystkich uczestników Obchodów organizatorzy przygotowali konkurs „Jaka to piosenka?”. W rolę prowadzącego wcielił się prezes regionalnego Związku Rolników, Kółek i organizacji Rolniczych w Jeleniej Górze Ryszard Kucharski, który zachęcał publiczność do wspólnej zabawy. Uczestniczące w Obchodach Koła gospodyń Wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Finałowy utwór na zakończenie imprezy, zaśpiewał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski z laureatami konkursu folklorystycznego.

Źródło: DODR.PL


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009