Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

[Relacja] Obchody 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich we Wrocławiu

19.07.2016

W tym roku przypada sto pięćdziesiąta rocznica istnienia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. W niedzielę 3 lipca na terenie DODR we Wrocławiu odbyła się inauguracja Obchodów 150-lecia istnienia Dolnośląskich Kół Gospodyń Wiejskich. To pierwsza z czterech imprez, odbywających się na Dolnym Śląsku.

 

Organizatorami obchodów 150-lecia KGW są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

Towarzystwo Gospodyń – taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w marcu 1866 r. w Piasecznie. Dopiero pół wieku później, w 1918 roku organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę Koło Gospodyń Wiejskich. W czasach, kiedy dopiero zaczęła się kształtować samorządność, kobiety stawiały sobie do realizacji bardzo ambitne zadania.

Podczas wrocławskich obchodów Jubileuszu prezentowana była działalność Kół Gospodyń Wiejskich, promująca kulturę wiejską, a także dziedzictwo kulturowe i kulinarne wsi. Na terenie DODR we Wrocławiu nie zabrakło wystawy rękodzieła, spożywczych produktów regionalnych i występów zespołów artystycznych pokazujących uroki dolnośląskiego folkloru.

Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w czterech konkursach i plebiscycie.

W konkursie kulinarnym Letnie ciasto z owocami, jurorzy oceniali tradycyjny przepis i sposób wykonania, walory smakowe, a także walory estetyczne, jak dekoracja, kształt, prezentacja wizualna.

 • I miejsce – KGW Siedlec
 • II miejsce – KGW Godzikowice
 • III miejsce – KGW Gościęcice

W Konkursie sprawnościowym Sztafeta dawnych zabaw, czyli toczenie koła ‒ rawki od roweru, przenoszenie jajka na łyżce oraz rzut wiklinową obręczą na kijek, najszybsze były Panie z kół:

 • I miejsce – KGW Tyniec nad Ślęzą
 • II miejsce – KGW Siedlec
 • III miejsce – KGW Jodłóweczki

W konkursie Folklorystycznym dla KGW oceniano występy 6 zespołów działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich ‒ m.in. wartość artystyczną i oryginalność występu najwyżej oceniono:

 • I miejsce – zespół z Godzikowic
 • II miejsce – zespół Aster z Domasławia
 • III miejsce – zespół Leszczynki z Dobroszyc

W konkursie Prezentacji twórczości artystycznych KGW oceniono 5 występów. Najlepsze w rozwijaniu i doskonaleniu twórczości artystycznej okazały się:

 • I miejsce – KGW w Pierstnicy
 • II miejsce – KGW w Jordanowie Śląskim
 • III miejsce – KGW Jodłóweczki w Starym Dworze

 

Występy na scenie oceniali  kustosz Muzeum Etnograficznego Dorota Jasnowska, Dominik Wojciechowski z Działu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWD oraz muzyk Julian Kowalczyk. Nad przebiegiem występów czuwała Ewa Wróbel z DODR we Wrocławiu.

Ciasta i stoiska oceniała autorka książek o tematyce kulinarnej Barbara Jakimowicz-Klein, Józef Teneta i Izabela Michniewicz z DODR we Wrocławiu.

Z kolei na wynik plebiscytu na najciekawszą aranżację stoiska KGW złożyły się głosy jurorów oraz publiczności. Pierwsze miejsce przypadło w udziale KGW ze Swojkowa, które od 1975 roku jest kierowane przez Ewę Michalczyk. Drugie miejsce zajęło KGW ze Szczytkowic.

Czas w sztafecie mierzyli kustosz Muzeum Etnograficznego Dorota Jasnowska, Dominik Wojciechowski z UMWD oraz Urszula Bartoszewicz z DODR we Wrocławiu.

Gości powitała Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej Kół Gospodyń Wiejskich Urszula Maleszka. Podziękowała ona Kołom Gospodyń Wiejskich za dotychczasową pracę na rzecz środowiska lokalnego społeczności wiejskich. O historii Kół Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku mówiła Zastępca Dyrektora DODR we Wrocławiu Bożena Maziarska.

W imieniu Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej, Patrona Honorowego Obchodów 150 lecia KGW na Dolnym Śląsku – głos zabrał Zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Jacek Sołtys.

Gratulacje gospodyniom złożyła także Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu Urszula Solińska-Marek.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tomasz Pilawka podziękował za krzewienie kultury polskiej wsi i odbudowę poczucia godności życia na wsi.

Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin wyraził szacunek dla ciężkiej pracy KGW i obrony polskiej tradycji – „Z takimi dziewczynami Polska nie zaginie, takiej organizacji kobiecej w Europie i na świecie nie ma” .

Podczas uroczystości wręczono sześć odznaczeń Order Serca Matkom Wsi, by uhonorować postawy oddanego macierzyństwa i zasługi w pracy społecznej dla dobra wsi i gminy. Za Zasługi dla Kółek Rolniczych odznaczono dziesięć pań które od lat pracują na rzecz Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich.

W wydarzeniu uczestniczyli i opisali je Dolnośląskie Folkowo i Ludowo redaktor Jerzy Kulka na portalu dolfil.pl można obejrzeć zdjęcia i filmy z wydarzenia.

„Nie tylko świetnie pieką, gotują, śpiewają, tańczą, ale również wyszywają, tkają, wyplatają, dekorują, kultywują dawne obrzędy i obyczaje, a swoje talenty potrafią doskonale wykorzystywać.” napisała Barbara Jakimowicz-Klein na portalu www.kuchniawroclawia.pl.

Zapraszamy na kolejne dolnośląskie obchody 150-lecia KGW.

 • 17 lipca do Piotrowic
 • 24 lipca do Stolca
 • 14 sierpnia do Żeliszowa

 

Treść: Urszula Bartoszewicz DODR we Wrocławiu

Źródło: DODR we Wrocławiu


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009