Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

[Relacja] Festyn Dolnośląska Wieś Zaprasza 2016

06.06.2016

Dolnośląskie, sery, wędliny, soki czy miody, rękodzieło i warsztaty dla dzieci, przejażdżki na kucyku i koniu oraz występy zespołów ludowych to tylko niektóre atrakcje festynu Dolnośląska Wieś zaprasza, który odbył się w niedzielę 29 maja we Wrocławiu.
Impreza została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego już po raz czwarty. Na Festynie swoje produkty zaprezentowało sześćdziesięciu wystawców z Dolnego Śląska.

Impreza zorganizowana została w ramach Planu Operacyjnego na lata 2016-2017 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla województwa dolnośląskiego – etap I.

Na stoisku informacyjnym DODR, wrocławianie mogli zapoznać się z ofertą wypoczynku w dolnośląskich gospodarstwach agroturystycznych i zagrodach edukacyjnych. Dolnośląska Wieś promuje również ciekawe inicjatywy rekreacyjne i kulturalne, inicjowane przez Lokalne Stowarzyszenia. W tym roku prezentowało się Stowarzyszenie LGD Qwsi działające na terenie siedmiu gmin powiatu ząbkowickiego ‒ Bardo, Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, Ząbkowice Śląskie, Ziębice i Złoty Stok.

Oferta dolnośląskich produktów regionalnych obejmowała tradycyjne wyroby wędliniarskie z Gryfowa i Obornik Śl., ślubowskie sery podpuszczkowe z niepasteryzowanego mleka z dodatkiem ziół i warzyw, łomnickie sery dojrzewające z mleka koziego i krowiego, soki owocowe tłoczone na zimno, przetwory owocowe z własnych upraw oraz pożytków leśnych, miody nektarowe i produkty pszczele oraz inne przysmaki, takie jak chleb domowej roboty na zakwasie ze smalcem, ozdobne pierniki i domowe ciasta. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach i przygotowali dla warsztaty edukacyjne oraz przejażdżki na koniach sportowych ze stajni w Sieroszowicach lub kucyku z Rancza Nasza Szkapa ze Złotego Stoku.

Imprezie towarzyszyły występy ludowych zespołów artystycznych, działających przy gminnych ośrodkach kultury. Na estradzie wystąpili Radośni z Wróblowic w gminie Miękinia, Polanie ze Środy Śląskiej działający przy Średzkim Domu Kultury oraz Zbytowianki ze Zbytowej działający przy Oleśnickim Domu Kultury. Program artystyczny poprowadził Dariusz Lech, aktor i animator prowadzący gospodarstwo agroturystyczne w Kryształowicach.
Podejmowanie działań promocyjnych dla dolnośląskich rolników i przedsiębiorców jest najlepszą formą wsparcia dla osób podejmujących działalność gospodarczą na obszarach wiejskich i przyczynia się do utrwalania tożsamości wielokulturowej społeczności Dolnego Śląska. Impreza promując ciekawe inicjatywy organizowane przez Lokalne Stowarzyszenia przyczynia się również do promocji rozwoju obszarów wiejskich i Regionu Dolnego Śląska.

W tym roku festynowi towarzyszył Ekologiczny Dzień Dziecka. Po raz piąty kluby edukacyjne 4H z Dolnego Śląska przyjechały do Wrocławia do DODR, aby bawić się z okazji Dnia Dziecka. Tematem przewodnim spotkania były Dawne gry i zabawy podwórkowe. Przeprowadzono dwa konkursy ‒ plastyczny, którego celem było przygotowanie plakatu ilustrującego dawne zabawy podwórkowe oraz sportowy na przedstawienie i przeprowadzenie dawnej gry podwórkowej.

Celem konkursów było promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych, które stanowią część dziedzictwa, propagowanie dbania o zdrowie poprzez  ruch i zabawy na świeżym powietrzu, bez telefonów, tabletów itp., pobudzenie inwencji twórczej i wyobraźni, a przede wszystkim umożliwienie dzieciom i młodzieży integracji pomiędzy klubami poprzez wspólne zabawy.
W tym roku przyjechało 12 klubów, czyli 125 osób. Dzieci przedstawiły i wspólnie bawiły się w zbijaka i czarne piwko, skakały w gumę, kabel, był także trik trak, czyli inaczej kiczki, Raz, dwa, trzy - Baba Jaga patrzy i Ojciec Wirgiliusz.

Nagrodą za udzial w konkursach były materiały plastyczne i dekoracyjne ufundowane przez DODR we Wrocławiu. Komisja w składzie Marta Derejczyk – Muzeum Etnograficzne,  Wadim Chwojnicki trener akrobatyki i dwóch przedstawicieli DODR we Wrocławiu – wyróżnili kluby za zaangażowanie przydzielając klubom I, II, III miejsce w obu konkurencjach.
Dziękujemy liderom klubów za poświęcany czas i dzieciom za zaangażowanie w działania.

Relację z imprezy będzie można oglądnąć na portalu Dolnośląskie Folkowo i Ludowo http://dolfil.pl/, prowadzonym przez redaktora Jerzego Kulkę, który zarejestrował występy estradowe.

Urszula Bartoszewicz, Ryszard Targosz, DODR we Wrocławiu

Źródło:DODR we Wrocławiu


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009