Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

[Relacja] Wyjazd studyjny na Biofach 2015

18.02.2015

W dniach od 11-13 lutego odbył się wyjazd studyjny na targi produktów ekologicznych BioFach 2015 do Norymbergi, połączony z wizytacją gospodarstw rolnych w Niemczech.Wzięli w nim udział rolnicy ekologiczni z Dolnego Śląska, przetwórcy, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, samorządu oraz doradcy. 

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy mieli okazję odwiedzić trzy niemieckie ekologiczne gospodarstwa, prowadzące różnorodną działalność rolniczą, w tym produkcję zwierzęcą, przetwórstwo oraz sprzedaż bezpośrednią wytworzonych produktów. Ważnych elementem programu były ekologiczne wieczory dyskusyjne.

Głównym punktem programu było zwiedzanie największych na świecie targów produktów ekologicznych BioFach 2015 w Norymberdze, które odbywały się już po raz 26. Ta impreza wystawiennicza produktów ekologicznych gromadzi co roku ponad 40 000 zwiedzających oraz prawie 2 200 wystawców. Oferta targowa jest różnorodna, gdyż ekologia obejmuje coraz szersze dziedziny życia. Prezentowana jest tutaj żywność ekologiczna, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego oraz kosmetyki, odzież a nawet zabawki.

Jednym z ciekawszych wydarzeń targowych była prezentacja doświadczeń świata win, oliwy oraz produktów wegańskich. Co roku na targach wybierany jest Kraj Roku, który w szczególny sposób ma okazję zaprezentować swoją ekologiczną ofertę. W tym roku była to Holandia.

Uczestnictwo w targach to możliwość poznania marek i produktów z ponad 80 krajów, wymiany poglądów z czołowymi przedstawicielami sektora produkcji ekologicznej oraz poznania nowych trendów i innowacji. To także okazja do spróbowania eko-produktów, często egzotycznych.

Dorobek polskiego rolnictwa ekologicznego został zaprezentowany na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez przedstawicieli branży zrzeszonych w polskich organizacjach ekologicznych. Odwiedzający polskie brali udział w licznych pokazach kulinarnych i degustacjach. Dużym powodzeniem cieszył się stek z żurawiną przyrządzony przez szefów polskiej kuchni.

Wizyta przedstawicieli branży ekologicznej z Dolnego Śląska na targach wpisała się już w kalendarz imprez, w których warto co roku uczestniczyć. Następne targi odbędą się w dniach 10-13 lutego 2016 roku.

Wyjazd został realizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w ramach funduszu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Źródło: DODR


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009