Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja wojewódzka ‒ Rozwój sieci zagród edukacyjnych

12.12.2014

Dolnośląscy właściciele zagród edukacyjnych oraz osoby zainteresowane tą tematyką uczestniczyły konferencji wojewódzkiej ‒ Rozwój sieci zagród edukacyjnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w poniedziałek i wtorek, 8 i 9 grudnia.

Celem dwudniowego spotkania było przedstawienie ciekawych programów edukacyjnych oraz zapoznanie z zasadami funkcjonowania zagród edukacyjnych, a także zachęcenie do przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Trzydziestu uczestników konferencji odwiedziło trzy dolnośląskie zagrody.

Twórcza Stodoła to gospodarstwo położone w tematycznej wsi Kraśnik. Justyna i Marek Woś proponują edukację z zakresu rozpoznawania rodzajów zbóż oraz produktów powstałych po przetworzeniu ziaren. Uczestnicy mogą również wykonać stroiki i kompozycje roślinne. Bogatą ofertę proponuje także Agroturystyczne Gospodarstwo Winiarskie Agat z Ekomuzeum Przyrodniczo-Etnograficznym w Sokołowcu. Tutaj dowiemy się jak zbierać i rozpoznawać minerały, przejdziemy ścieżką przyrodniczą, a z zebranych podczas spaceru roślin przygotujemy zielnik.

Zainteresowani uprawą winorośli, wytwarzaniem i serwowaniem win, uzyskają od gospodarza wyczerpujące odpowiedzi, gdyż jest on jednym z pierwszych somelierów w Polsce. Starszych gości właściciele zapraszają na degustację win z własnej winnicy. Wyjątkowy czas można spędzić w galerii rodziny Rudnickich Pod Aniołem, gdzie wykonane przez nas prace dostaniemy w prezencie. Gospodarze proponują również wypiek ciasteczek i chleba w chlebowym piecu, który doskonale smakuje po dniu spędzonym na plenerowych grach i zabawach edukacyjnych.

Organizatorzy konferencji zadbali również o regionalne jedzenie, przygotowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne Villa Greta oraz restaurację Opałkowa Chata. Opałkowa Chata, należąca do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, otrzymała nagrodę w wojewódzkim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w 2011 roku.

Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy wymieniali doświadczenia i pomysły oraz korzystali z wiedzy eksperta. Elżbieta Kmita-Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadała na pytania dotyczące edukacji w gospodarstwie rolnym, prowadziła też wykłady na temat Gospodarstwa edukacyjne w koncepcji rolnictwa zaangażowanego społecznie oraz Funkcjonowanie i rozwój Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Dolny Śląsk może się poszczycić największą liczbą zagród w Polsce.

W regionie działają aż 22 gospodarstwa tego typu.

Źródło: DODR.PL


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009