Konferencja wojewódzka ‒ Rozwój sieci zagród edukacyjnych
Dolnośląscy właściciele zagród edukacyjnych oraz osoby zainteresowane tą tematyką uczestniczyły konferencji wojewódzkiej ‒ Rozwój sieci zagród edukacyjnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w poniedziałek i wtorek, 8 i 9 grudnia.
Celem dwudniowego spotkania było przedstawienie ciekawych programów edukacyjnych oraz zapoznanie z zasadami funkcjonowania zagród edukacyjnych, a także zachęcenie do przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Trzydziestu uczestników konferencji odwiedziło trzy dolnośląskie zagrody.
Twórcza Stodoła to gospodarstwo położone w tematycznej wsi Kraśnik. Justyna i Marek Woś proponują edukację z zakresu rozpoznawania rodzajów zbóż oraz produktów powstałych po przetworzeniu ziaren. Uczestnicy mogą również wykonać stroiki i kompozycje roślinne. Bogatą ofertę proponuje także Agroturystyczne Gospodarstwo Winiarskie Agat z Ekomuzeum Przyrodniczo-Etnograficznym w Sokołowcu. Tutaj dowiemy się jak zbierać i rozpoznawać minerały, przejdziemy ścieżką przyrodniczą, a z zebranych podczas spaceru roślin przygotujemy zielnik.
Zainteresowani uprawą winorośli, wytwarzaniem i serwowaniem win, uzyskają od gospodarza wyczerpujące odpowiedzi, gdyż jest on jednym z pierwszych somelierów w Polsce. Starszych gości właściciele zapraszają na degustację win z własnej winnicy. Wyjątkowy czas można spędzić w galerii rodziny Rudnickich Pod Aniołem, gdzie wykonane przez nas prace dostaniemy w prezencie. Gospodarze proponują również wypiek ciasteczek i chleba w chlebowym piecu, który doskonale smakuje po dniu spędzonym na plenerowych grach i zabawach edukacyjnych.
Organizatorzy konferencji zadbali również o regionalne jedzenie, przygotowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne Villa Greta oraz restaurację Opałkowa Chata. Opałkowa Chata, należąca do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, otrzymała nagrodę w wojewódzkim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w 2011 roku.
Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy wymieniali doświadczenia i pomysły oraz korzystali z wiedzy eksperta. Elżbieta Kmita-Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadała na pytania dotyczące edukacji w gospodarstwie rolnym, prowadziła też wykłady na temat Gospodarstwa edukacyjne w koncepcji rolnictwa zaangażowanego społecznie oraz Funkcjonowanie i rozwój Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
Dolny Śląsk może się poszczycić największą liczbą zagród w Polsce.
W regionie działają aż 22 gospodarstwa tego typu.
Źródło: DODR.PL