Ekologiczny Dzień dziecka – Żyjemy w Zgodzie z Naturą
W niedzielę 1 czerwca dzieci opanowały teren DODR we Wrocławiu. Każde z nich mogło wydoić krowę, złowić drewnianą rybę na wędkę, malować palcami, nauczyć się jak rozpoznawać rośliny rosnące w dolnośląskich lasach i lepić gliniane figurki. oście trzeciego Ekologicznego Dnia Dziecka – Żyjemy w Zgodzie z Naturą oglądali też dziecięce występy i pieskie akrobacje. Na imprezę przyjechało około trzystu dzieci z klubów 4H z opiekunami. Nie zabrakło także Wrocławian – dzieci i dorosłych.
Impreza rozpoczęła się w południe. Gości witali Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz i Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński.
Ekologiczny Dzień Dziecka zbiegł się z dwudziestą rocznicą działalności Klubów Edukacyjnych 4H na Dolnym Śląsku. Członkowie klubów edukacyjnych 4H opracowali i zagrali scenki o tematyce ekologicznej i jubileuszowej. Klubowicze przygotowali także stoiska wystawiennicze o tematyce ekologicznej. Można było tam obejrzeć drobne przedmioty użytkowe wykonane przez dzieci i młodzież podczas klubowych zajęć.
Jurorzy ocenili stoiska z ekologicznymi pracami klubowiczów i wybrali te najlepsze. I miejsce zdobył klub 4H Inkarnatki z Miszkowic, II miejsce ‒ klub 4H Szczytkowiczanie ze Szczytkowic. III miejsce przyznano klubowi 4H Jarzębinki z Jezierzyc Wielkich.
W konkursie na plakat pod hasłem Co oznaczają symbole 4H uczestniczyło dwanaście klubów.
Zwyciężył klub 4H Łazanki z Łaz, II miejsce zajęły Biskumisie z Biskupic, a III miejsce ‒ Wesołe Skrzaty z Warty Bolesławieckiej.
Wystawa plakatów została umieszczona w widocznym miejscu, tak, że każdy mógł podziwiać dziecięce prace.
Podczas III Ekologicznego Dnia Dziecka odbył się także konkurs dla dzieci Zwierzaki pod ochroną. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z tematem ochrony i dobrostanu zwierząt w naszych domach i gospodarstwach rolnych oraz uwrażliwienie na krzywdę zwierząt oraz łamanie ich podstawowych praw.
Na jarmarku produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych, można było spróbować i kupić dolnośląskie smakołyki ‒ pierniki, soki, sery, miody, przetwory i wędliny, a także warzywa i owoce z ekologicznych gospodarstw.
Źródło: DODR