Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Lista Produktów Tradycyjnych” podczas Pikniku nad Odrą

16.05.2014

W dniach 10-11 maja 2014 r. w Szczecinie na Wałach Chrobrego, w ramach Pikniku nad Odrą odbyła się prezentacja produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Piknik nad Odrą jest największą plenerową imprezą w regionie zachodniopomorskim promującą turystykę, sport, rekreację i kuchnię polską.

W specjalnie utworzonej alei można było zobaczyć i skosztować regionalne specjały,  a także poznać ich receptury i tradycje z nimi związane. Swoje stoiska zaprezentowały Urzędy Marszałkowskie z 8 województw, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Na stoisku Województwa Dolnośląskiego prezentowano produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, takie jak:
Jabłecznik trzebnicki – cydr. Jest to lekki napój alkoholowy, który powstaje w wyniku procesu fermentacji naturalnego soku jabłkowego. Tradycyjny jabłecznik trzebnicki - cydr sporządzany jest według rodzinnych receptur z dojrzałych, winnych jabłek, pochodzących
z sadów położonych na Wzgórzach Trzebnickich.
Pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy to dekoracyjne pierniki o różnych kształtach, dekorowane białym i kolorowym lukrem. Specyfika pszenno-żytnich pierników z Oleśnicy nawiązuje do tradycji ciasta piernikowego dojrzewającego. Przynajmniej miesięczny okres leżakowania ciasta, staranny dobór jego składników a także ręczna dekoracja lukrem sprawiają, że wyróżniają się one wyjątkowym wyglądem, tradycyjnym smakiem i aromatem. Cały piernik wykonywany jest ręcznie, począwszy od przygotowania ciasta, zaprojektowania wzoru, wykonania formy, lukrowania aż po pakowanie gotowych wypieków.
Ser kozi łomnicki, jest to ser który posiada wyjątkowe cechy i właściwości, wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Produkowany jest z surowego mleka koziego, z dodatkiem naturalnych ziół i przypraw, takich jak czosnek, kminek, czarnuszka, kozieradka, lubczyk czy oregano.

Stoisko Województwa Dolnośląskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, a prezentowane produkty stanowiły doskonałą promocję Województwa Dolnośląskiego.

Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie na stronie UMWD.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009