Odkryj owoce z naturalnych sadów - listopadowe seminarium w Bad Muskau
Owoce rodzimych, tradycyjnych dla regionu odmian, pochodzące z naturalnych sadów kuszą swoim smakiem i zapachem. „Toż to samo zdrowie i przyjemność” – potwierdzi niejeden smakosz. Dla zachowania starych sadów owocowych, poza fachową wiedzą na ich temat, ważne jest także prezentowanie możliwości różnorodnego ich wykorzystania. Jak uczyć i informować o korzyściach płynących z tradycyjnych sadów dowiedzieć się można już 15 listopada 2013 r. w Bad Muskau (Niemcy) podczas polsko-niemieckiego seminarium „Efekty wykorzystania owoców z naturalnych sadów - motywacja do zachowania”. Udział bezpłatny!
Listopadowe seminarium w Bad Muskau odbędzie się ramach projektu „Nowe drogi dla edukacji ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku“. Organizatorami wydarzenia są Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (Miltitz) i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (Lubań). Sady owocowe ze starymi, rodzimymi odmianami stanowią wspólne dobro kulturowe sąsiadujących ze sobą regionów Saksonii i Dolnego Śląska oraz charakterystyczny element krajobrazu o dużej wartości ekologicznej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zlikwidowanych zostało jednak wiele starych sadów owocowych, m.in. z powodu rozwoju terenów mieszkaniowych, braku rentowności czy też mechanizacji i intensyfikacji rolnictwa. Z powodu zaniedbań sady te często znajdują się także w bardzo złym stanie. Zatracamy również coraz częściej wiedzę o właściwościach różnych odmian oraz możliwościach ich przetwarzania i wykorzystania
W ramach projektu „Nowe drogi dla edukacji ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku“ opracowane zostały 2 koncepcje edukacyjne dotyczące efektów wykorzystania naturalnych sadów owocowych. Materiały te, skierowane do pedagogów, ale także do właścicieli naturalnych sadów owocowych oraz osób zajmujących się sprzedażą produktów z tych sadów, zostaną zaprezentowane w trakcie seminarium w Bad Muskau. Program spotkania, poza specjalistycznymi wykładami, obejmuje także zwiedzanie starych sadów owocowych w polskiej części Parku Mużakowskiego (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!) oraz kulinarne odkrywanie starych odmian jabłek podczas specjalnego pokazu.
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” pod adresem www.pogranicze-csb.home.pl
Uczestnictwo w seminarium jest darmowe. Spotkanie jest skierowane do osób z Dolnego Śląska i Saksonii. Organizatorzy zapewniają w trakcie seminarium tłumaczenie symultaniczne na język polski i niemiecki oraz bezpłatne wyżywienie. Uczestnicy we własnym zakresie zapewniają dojazd i pokrywają jego koszty.
Zgłoszenia z Dolnego Śląska są przyjmowane do 08.11.2013 e-mailem na adres: tsee@pogranicze-csb.home.pl
Uwaga: Organizatorzy dysponują ograniczoną liczbą miejsc. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Do pobrania poniżej:
Dalszych informacji dla osób z Dolnego Śląska udziela:
Magdalena Guła
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
Tel. / faks: +48 75 721 50 77
e-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl
Projekt „Nowe drogi dla edukacji ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku – projekt ramowy Trójnarodowej Sieci Edukacji Ekologicznej” jest realizowany przy dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.