GRUNE WOCHE 2012
Prezentację dolnośląskich produktów na Międzynarodowych Targach Rolno – Spożywczych Internationale Grüne Woche 2012 w Berlinie zorganizował w dniach 20 - 29 stycznia 2012 Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim. Odbywające się po raz 77 Targi należą do największych i najważniejszych spotkań branżowych producentów i przetwórców żywności oraz ogrodników z całego świata. Dolnoślązacy zaprezentowali szeroką ofertę produktów: Stowarzyszenie Ślężanie Lokalna Grupa Działania oferowała chleb z Młyna żytni na zakwasie, wyroby wędliniarsko-garmażeryjne, wytwarzane w oparciu o rodzinne receptury, miód pszczeli, naturalną wodę mineralną Ślężanka, a także ślężańskie ogórki i kapustę kwaszoną – wpisane na listę tradycyjnych i regionalnych produktów Dolnego Śląska. Szparagi marynowane, pomidory marynowane, patisony to produkty Firmy Asperfield, natomiast tłoczone soki owocowe i owocowo-warzywne bez dodatku wody cukru i konserwantów, powstających na bazie tłoczonego soku jabłkowego oraz suszone owoce: jabłka, aronia, róża, głóg to oferta Maciejowego Sadu. Stawy Milickie S.A. z Rudy Sułowskiej prezentowały karpia milickiego wędzonego, suma wędzonego, jesiotra wędzonego, karpia milickiego faszerowanego. Oleofarm sp. z o. o. z Pietrzykowic - produkty do Diety Dr. Budwig: Olej lniany budwigowy nieoczyszczony produkowany tradycyjną metodą tłoczenia na zimno z nasion lnu charakteryzujących się wysoką zawartością Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) z rodziny omega-3. Len Mielony oraz Siemię lniane budwigowe złociste –idealny dodatek do codziennej, zbilansowanej diety. W ofercie firmy znalazły się również 100% soki z malin, żurawiny i rokitnika. Szeroką gamę produktów wytwarzanych na Pogórzu Izerskim przywiozła ze sobą do Berlina Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie. Były wśród nich lokalne wędliny i przetwory, miody, chleb ze smalcem i ogórkiem a także ciekawostka - korale cisowe. Po raz pierwszy na IGW w Berlinie smakować można było sery Łomnickie z Gospodarstwa Ekologicznego „Kozia Łąka”: ser kozi dojrzewający EKO, Ser kozi Ritta Łomnicka EKO, Ser kozi Twarożek Łomnicki EKO oraz jogurt kozi naturalny. LGD Qwsi prezentowało wyroby rękodzieła: miody, pyłek pszczeli, konfitury owocowo – warzywne, mieszanki warzywne, kapustę z chrzanem, przetwory z aronii, cukinię
w marynacie z chili, pierniki ozdobne, mąkę kukurydzianą oraz wyroby rękodzielnicze.
Dolnośląską ekspozycję regionalną uświetnił zespół muzyczny „Smolniczanie” z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Izerskie, a zainteresowani nauką filcowania uczestniczyli w pokazie przygotowanym przez panią Agatę Kowal – Ruschil z Gospodarstwa Ekologicznego „Kowalowe Skały”, która demonstrowała filcowanie na mokro wełny z owcy wrzosówki.
Nieodłącznym elementem ekspozycji Województwa Dolnośląskiego była ceramika bolesławiecka oferowana przez Ceramikę Artystyczną WIZA oraz WR Ceramika S.C. J.K.W. Rutyna.
Całości prezentacji dopełniały produkty eksponowane w gablotach: słodycze i orzechy w czekoladzie DOTI Manufaktura Draży Czekoladowych, chrupki kukurydziane Boramex oraz przetwory warzywne Ścinawa i marynaty ekologiczne firmy Runoland. Degustując je, Berlińczycy zachwycali się ich smakiem…
O współpracy partnerów w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim i najciekawszych inicjatywach realizowanych przez dolnośląskie LGD dowiedzieli się wszyscy obecni na prezentacji zorganizowanej w dniu 26 stycznia br. na stoisku Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Anna Terlecka reprezentująca SR KSOW w województwie dolnośląskim wraz z Lokalną Grupą Działania Partnerstwo Izerskie przedstawiła najciekawsze przykłady aktywności na obszarach wiejskich regionu, podejmowane w ramach KSOW i LEADER. Wspólnie z Bożeną Mulik – Prezesem Stowarzyszenia - zaprezentoała projekt nt. „Produkty lokalne, regionalne pod hasłem Izerskie Smaki”. Podczas prelekcji licznie zgromadzona publiczność degustowała m. in. 60 - kilogramową „świnkę pieczoną po zaciszańsku” i „czarne gołąbki krużewnickie”. Smakowano również „gęś nadziewaną naleśnikami” oraz „ciasteczka z wróżbą”. Obecna na stoisku Wiceminister Gospodarki Ilona Antoniszyn – Klik poparła aktywność mieszkańców obszarów wiejskich Dolnego Śląska szczególną uwagę poświęcając aktywności kobiet na wsi. Zespół „Smolniczanie” rozbawił zgromadzoną publiczność, prezentując utwory folklorystyczne regionu.
Media o nas:
http://www.tvp.pl/wroclaw/rolnicze/agrofakty/wideo/29012012/6355265
http://www.youtube.com/watch?v=2Wqpe1VsXHY