Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim zorganizował w Berlinie wystawę produktów lokalnych producentów i przetwórców podczas 76 Międzynarodowych Targów Grüne Woche.
W organizację wystawy bardzo aktywnie zaangażowali się partnerzy KSOW w województwie dolnośląskim. Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie zaprezentowała tradycyjne wędliny (Wędliniarstwo. Jerzy Furtak), miody i produkty pszczele (Pasieka Asta Jerzy Łambucki, Marczów), chleb orkiszowy (Stowarzyszenie Spytków bez Granic w Spytkowie), chleb
z Piekarni Horbacz w Gryfowie Śląskim. Stowarzyszenie Ślężanie Lokalna Grup Działania chwaliło się miodami i wyrobami z wosku pszczelego (Pasiekia, Krzysztof Kossakowski), tradycyjnymi wędlinami i wyrobami mięsnymi (PPMG Galicja, Jacek Chmielowski), produktami piekarniczymi, tradycyjnym chlebem z Młyna zbożowego Zenona Feszczuka oraz tradycyjnymi ogórkami kwaszonymi i kapustą kwaszoną (Gospodarstwo Rolne Góreccy). Pragnienie odwiedzających targi gasiła woda mineralna ze źródła nieopodal góry Ślęży - „Ślężanka” (Firma Viviana) prezentowana po raz pierwszy na targach Grüne Woche. Kolejnym debiutem były naturalne soki jabłkowe i jabłka z Maciejowego Sadu Macieja Karczewskiego.
Berlińczycy chętnie degustowali tradycyjne ogórki ścinawskie i patisony (ZPOW Ścinawa) oraz owoce i orzechy włoskie w czekoladzie (Doti Manufaktura draży czekoladowych). Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się chrupki kukurydziane Wytwórni Artykułów Spożywczych BORAMEX Antoni Borowik ze Spalic k/Oleśnicy. Tradycyjnie na stoisku Dolnego Śląska prezentowana była, utożsamiana z regionem ceramika bolesławiecka (WR Ceramika Jarosław Rutyna).
Udział w Międzynarodowych Targach Grüne Woche 2011 w Berlinie pozwolił dolnośląskim wystawcom nawiązać kontakty z innymi podmiotami zaangażowanymi rozwój obszarów wiejskich. Był okazją do promocji produktów branży rolno – spożywczej, ogrodniczej i regionalnych wyrobów rzemiosła. Pobyt na targach wpłynął stymulująco na kontakty międzynarodowe budowane w ramach działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na Dolnym Śląsku, szczególnie w zakresie współpracy z Wolnym Państwem Saksonią, Dolną Saksonia, Brandenburgią oraz Bawarią. Stanowił okazję do konstruktywnych rozmów osób zaangażowanych w prace Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Polsce. Przyczynił się do kontynuacji współpracy służącej rozwojowi obszarów wiejskich i rolnictwa zarówno w aspekcie międzyregionalnym jak i transnarodowym.
Media o nas:
Stacja Telewizyjna Brandenburgii - patrz tutaj